Anul competiţional 1967/68: Dispariţia campionatului raional (II)

Constantin Dumitru – Plopeni

Continuăm serialul dedicat istoriei fotbalului prahovean, cititorii având ocazia ca în fiecare sâmbătă să citească materiale „cu parfum de epocă” despre cei care au pus bazele fenomenului fotbalistic în judeţul nostru. Astăzi, a doua parte despre organizarea „sportului rege” din perioada regiunii Ploieşti.

Ultima ediţie sub organizare regională a fotbalului raional (1967/68) a fost una disputată, dar, spre finalul campionatelor, „febra” schimbărilor, trecerea de la regiuni la judeţe, a dus la bulversarea în organizare a sfârşitului de sezon. Trecerea echipelor în aria de organizare a judeţelor nou formate (vecine) Dâmboviţa şi Buzău, care au organizat, începând cu ediţia 1968/69, propriile campionate, pentru acoperirea numărului de echipe (14) care au format primul eşalon judeţean, din Prahova a fost nevoie de organizarea unui baraj pentru promovare. Au participat învingătoarele din raion, mai puţin Victoria Olteni, campioana raionului Teleajen (care a învins în finala pentru titlu pe Voinţa Livadea), la turneul final s-a prezentat Avântul Măneciu, iar locul Doftanei Băneşti (campioana raionului Câmpina) a fost luat de Neptun Câmpina. Celelalte trei grupări au fost Olimpia UZUC Ploieşti, care a învins în finala pentru titlul de campion orăşenesc pe Petrolul Brazi. După două manşe în care scorul a fost egal (1-1), Olimpia a obţinut calificarea la media de vârstă; Geamul Scăieni, care a învins în finala pentru titlul raional pe Energia Pietroşani; ultima participantă fiind Victoria Mizil. Jocurile turneului final au fost programate în perioada 26 iunie – 6 iulie 1968, sâmbăta şi miercurea, de la orele 17.30, pe arenele din Ploieşti, Teleajen şi Dorobanţul. După disputarea primei etape (UZUC Ploieşti – Victoria Mizil 3-0 şi Avântul Măneciu – Geamul Scăieni 1-3), echipa Victoria Mizil a renunţat la participarea în continuare şi jocurile de baraj au fost sistate după cele două etape disputate. Au obţinut promovarea în „elita” judeţeană cele patru formaţii rămase în cursă: UZUC Ploieşti (antrenor Petre Dragomir), Avântul Măneciu (antrenor Dumitru Istrătescu), Geamul Scăieni (antrenor Ion Morava) şi Neptun Câmpina. Din ediţia 1968/69 locul campionatelor raionale a fost luat de campionatele teritoriale ale judeţului Prahova, iar numărul echipelor afiliate a rămas la numai 99 de grupări pe raza întregului judeţ Prahova.