Duminică, 13 mai, la Tel Aviv, în Israel, a avut loc un Meci Internaţional de Atletism pentru juniori (copii născuţi între 1999 şi 2002), la care au participat echipe din Cipru, Belarus, România, Ucraina şi din ţara gazdă.
Printre sportivii convocaţi în lotul României s-au numărat şi doi prahoveni: Andreea Lungu (CSŞ „Constantin Istrati” Câmpina, profesoară Mihaela Marin) şi David Năstase (CSŞ Ploieşti-CSM Bucureşti, profesoară Maria Andrei).
În cadrul probelor individuale, Andreea Lungu a obţinut medalia de bronz, situându-se pe locul al treilea la concursul de aruncare a discului, cu performanţa de 47.71 metri, care reprezintă record personal. Atleta prahoveană a fost devansată de Daria Harkusha (Ucraina), cu 49.51 m, respectiv Estel Valeano (Israel), cu 48.01 m.
În schimb, David Năstase, sportiv aflat la primul concurs după revenirea în urma accidentării suferite în iarnă, s-a clasat pe locul al patrulea la proba de 400 metri, cu timpul de 48.90 secunde. Primele trei poziţii au fost ocupate de Yaroslav Demchenko (Ucraina, 48.06 sec.), Ihar Zubko (Belarus, 48.37 sec.), Stavros Spyrou (Cipru, 48.42 sec.).
Tototdată, atletul ploieştean a obţinut medalia de bronz cu echipa României, la proba de ştafetă 4×100 metri, sportivii tricolori situându-se pe locul al treilea, cu timpul de 42.89 secunde, în urma echipelor din Ucraina (41.41 sec.), respectiv Israel (42.15 sec.).
În clasamentul general, delegaţia României s-a situat pe locul al doilea, cu 92 de puncte, în urma Ucrainei, care a adunat 124 de puncte.