Stadion: „Parc Bellu”, Urlați. Spectatori: 200.
Au marcat: Rob (25)/ Vintilă (20), Cr. Mihăiță (55), Ir. Dumitru (88-pen.)
Unirea Urlaţi: Ursea – V. Dinu, Ghiță, Pîrvu, Moise – Al. Gheorghe, Butoi (cpt), Cl. Tudor, P. Dinu – C. Gheorghe, V. Rob. Antrenor: Marius Matei.
CS Blejoi: Ad. Gheorghe – Cl. Stoica, Iordache, Filip, Anton – Ir. Dumitru (cpt), Enciu (46 Rudaru) – Pîrvu (46 Anghel), Cr. Mihăiță, Vl. Badea – Vintilă. Antrenor: Răzvan Vlad.
Cartonașe galbene: Rob (13), Al. Gheorghe (34), Butoi (61), Cl. Tudor (87), Pîrvu (87)/ Filip (13), Enciu (24).
Au arbitrat: Alex Vulpe – Andrei Sotir și Gabriel Raduţă (toţi din Ploieşti).
Observator: Cătălin Popescu.
Jucătorul meciului: Adrian Vintilă (CS Blejoi)

Formația care va reprezenta județul Prahova la barajul de promovare în Liga a III-a continuă forma bună din această primăvară și în Cupa României. Miercuri după-amiază, CS Blejoi s-a impus cu 3-1 la Urlați, în fața uneia dintre colegele de serie, și și-a asigurat prezența în sferturile fazei județene, la capătul unui meci în care a scăpat de emoții abia în secvențele de final.
După două ocazii importante semnate de Ad. Vintilă (5, 9), băieții pregătiți de Răzvan Vlad au reușit deschiderea scorului aproape de jumătatea reprizei. În minutul 20, centrarea lui Cl. Stoica a fost reluată cu capul, în plasă, de fostul atacant al „lupilor”, însă bucuria blejoienilor a fost de scurtă durată, întrucât V. Rob (25) a restabilit imediat echilibrul printr-un șut înșelător, din lovitură liberă, de la aproximativ 25 de metri. Finalul primei părți a aparținut gazdelor, care și-au „masat” adversarii în preajma careului lui Ad. Gheorghe, dar fără urmări pe tabelă, astfel încât la cabine s-a intrat de pe picior de egalitate. La nici zece minute de la reluare, la o fază ușor confuză, Cr. Mihăiță i-a readus pe oaspeți în avantaj, după ce a împins în poartă, și cu ajutorul lui Vintilă, o minge trimisă tot de el, în primă fază, în transversală. Până la final, blejoienii au forțat desprinderea, pe care aveau să o obțină grație unui penalti transformat, pe final, de Ir. Dumitru (88), după un fault asupra omniprezentului Ad. Vintilă. Virtual campioni în Liga A Prahova, băieții lui Răzvan Vlad își continuă, astfel, aventura și în Cupa României, în faza sferturilor, acolo unde, cu excepția celor de la Rapid Sălciile, în competiție au rămas doar formații de primă divizie.

Cupa României, optimi de finală, celelalte rezultate:
AFC Brebu – CS Măneşti Coada Izvorului 1-1 (5-4 după loviturile de departajare)
Au marcat: Zaibert Iulian (73) / Procopianu Ionuţ (85)
La loviturile de departajare au marcat: Zaibert Iulian, Marcu Mirel, Budileanu Iulian, Stănulescu Sebastian / Procopianu Ionuţ, Anghel Ionuţ, Radu Ionuţ
Au arbitrat: Andrei Moroiţă (Ploieşti) – Emil Mateescu (Ploieşti), Valentin Dediu (Pantazi). Observator: Radu Vasile (Ploieşti)
CS Cornu – Tricolorul Breaza 0-0 (0-1, după prelungiri)
A marcat: Iustin Şovăială (100)
Au arbitrat: Valentin Dumitru (Malamuc – Gherghiţa) – Emilian Chipon (Bucov), Alex Chioibaşu (Ploieşti). Observator: Stelian Achimescu (Ploieşti)
Rapid Sălciile – Avântul Măneciu 1-1 (2-1 după prelungiri)
Au marcat: Lemnaru Dorel (90+1, 115) / Stoian Cosmin (30)
Au arbitrat: Zamfir Eduard (Boldeşti) – Eduard Pârâianu (Nedelea) , Vasile Creţu (Brătăşanca). Observator: Constantin Dumitrache (Ploieşti).
Real Rio Cocoşeşti – FC Băneşti 1-1 (1-2, după prelungiri)
Au marcat: Dragomir Robert (79) / Păun Dan (75), Ariciu Iulian (108)
Au arbitrat: Laurenţiu Piciu (Ploieşti) – Costin Drăgănescu (Măgureni), Adrian Ioniţă (I. L. Caragiale). Observator: Marian Deaconu (Ploieşti)
Unirea Teleajen – Teleajen Văleni 0-1 (0-0)
A marcat: Silviu Costache (55)
Au arbitrat: Alex Zafiriadis (Ploieşti) – Paul Manu (Puchenii Moşneni), Andrei Dan (Ploieşti). Observator: Mihail Ionescu (Ploieşti).
Viitorul Puchenii Mari – Petrolistul Boldeşti 0-0 (0-3, după prelungiri)
Au marcat: Costache Eduard (91), Fieraru Teodor (99), Toader Sergiu (110)
Arbitri: Eduard Neagu (Poienari Apostoli) – Cristian Lefter (Urlaţi), Andrei Auraş (Ploieşti). Marian Popa
AS Starchiojd – CS Păuleşti 1-4 (0-1)
Au marcat: Dumitru Popa (55) / Neacşu Ciprian (23), Andrei Ciobanu (51 şi 53), Alin Damian (81)
Au arbitrat: Ionuţ Neagu (Poienarii Apostoli) – Mihai Dobre (Colceag), Laurenţiu Iancu (Olari). Observator: Tudor Teodor (Măgurele)
• Sferturile de finală se vor desfăşura, într-o singură manşă, pe 9 mai.