Tricolorul LMV Ploieşti – Volei Municipal Zalău 3:1 (25:27, 25:14, 25:15, 25:17)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti; spectatori: 500.
Tricolorul LMV: Gijs Jorna 7 puncte – 3/18 în atac (17%), 3 blocaje, 1 as; 67% recepţie pozitivă/56% perfectă (45 recepţie), Nikita Stulenkov 13p – 4/9 (44%), 7 blocaje, 2 aşi, Laurenţiu Lică 27p – 19/42 (45%), 4 blocaje, 4 aşi, Bogdan Olteanu (cpt.) 11p – 8/22 (36%), 2 blocaje, 1 as; 36% rec. poz./21% perf. (14 rec.), Julian Bissette 12p – 8/10 (80%), 3 blocaje, 1 as, Jose Carrasco 4p – 1/1 (100%), 2 blocaje, 1 as – Philipp Kroiss 80% rec. poz./60% perf. (5 rec.). Au mai jucat: Aleksandar Milivojevic 2p – 2/5 (40%); 40% rec. poz./20% perf. (5 rec.), Alexander Kullo, Cristian Bartha. Rezerve neutilizate: Pavel Dushkov, Ovidiu Darlaczi, Paul Magdaş – Mădălin Marinescu.
Total echipă: 76 puncte (39 puncte de break) – 45/108 în atac (42%), 21 blocaje, 10 aşi; 59% recepţie pozitivă/46% perfectă (70 recepţii); 2 erori în atac, 4 erori la recepţie, 12 erori la serviciu (99 servicii).
Antrenori: Sergiu Stancu, Mădălin Marinescu.
Volei Municipal: Dobromir Dimitrov 1p – 1 blocaj, Filip Stoilovic 4p – 4/22 în atac (18%); 32% recepţie pozitivă/18% perfectă (34 recepţii), Mihai Gheorghiţă 8p – 6/9 (67%), 2 blocaje, Rareş Bălean 18p – 15/47 (32%), 2 blocaje, 1 as, Leonardo Dal Bosco (cpt.) 6p – 5/26 (19%), 1 blocaj; 50% rec. poz./50% perf. (20 rec.), Răzvan Mihalcea 9p – 4/7 (57%), 4 blocaje, 1 as – Pylyp Harmash 43% rec. poz./33% perf. (30 rec.). Au mai jucat: Vlad Cuciureanu 3p – 1/3 (33%), 1 blocaj, 1 as, Filip Constantin 1p – 1 blocaj, Cornel Miron. Rezervă neutilizată: Mihai Tarţa.
Antrenori: Nikolay Jeliazkov, Bogdan Nicolae.
Arbitri: Bogdan Stoica (București) și Octavian Diaconiță (Piatra Neamț).
Observator FRV: Constantin Ispas (Bucureşti).

Echipa de volei masculin Tricolorul LMV Ploieşti a încheiat faza I din Divizia A1 cum se poate mai bine, cu o victorie clară pe teren propriu, chiar împotriva campioanei, Volei Municipal Zalău. E drept, o echipă campioană care este departe de nivelul din sezonul precedent şi care, în prezent, caută răspunsuri, cu un nou antrenor pe banca tehnică de la începutul acestei luni. Cu o singură excepţie, în finalul primului set şi în prima parte a setului al patrulea, elevii antrenorilor Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu au dominat jocul, având iniţiativa prin Lică, Bissette, Stulenkov şi Carrasco. Ploieştenii s-au desprins la două-trei puncte în prima parte a setului întâi, însă Mihalcea, Bălean şi Gheorghiţă au menţinut oaspeţii în joc, până la scorul de 14:12. A fost momentul în care Tricolorul LMV părea că s-a desprins decisiv, după un parţial de 7:2. Curios, însă, profitând de câteva neînţelegeri în tabăra prahoveană, Volei Municipal Zalău a revenit excepţional, iar după cinci puncte la rând a ajuns la o singură lungime în urma ploieştenilor, scor 22:21.
Lică a adus minge de set pentru gazde, scor 24:22, însă Tricolorul LMV nu a reuşit să închidă actul, iar Bălean şi Dal Bosco au întors rezultatul, oaspeţii adjudecându-şi primul act, cu scorul de 27:25.
Pauza le-a priit ploieştenilor, iar în setul secund nu a mai existat decât o singură echipă pe teren, anume Tricolorul LMV. Echipa din Zalău s-a menţinut aproape doar până la scorul de 10:7, prin câteva reuşite ale lui Mihalcea şi Bălean. A urmat un recital al gazdelor, atât pe faza ofensivă, cât şi pe faza defensivă, echipa ploieşteană desprinzându-se la 19:8, după patru atacuri reuşite, trei blocaje şi doi aşi.
Oaspeţii nici nu s-au mai străduit, apoi, să se lupte, iar Tricolorul LMV a câştigat actul cu scorul de 25:14.
Setul al treilea a fost similar cu actul precedent, de data aceasta ploieştenii desprinzându-se decisiv ceva mai târziu, la scorul de 16:13. Cu Olteanu şi Stulenkov (la serviciu) în prim-plan, gazdele au realizat un parţial de 8:1, procurându-şi zece mingi de set, act adjudecat din a doua oportunitate, prin Bissette, scor 25:15.
Setul al patrulea a început cu oaspeţii la timonă, care s-au apărat mult mai bine, concentrându-se mai mult, însă le-au lipsit un jucător decisiv în atac pentru a pune cu adevărat probleme ploieştenilor. Tricolorul LMV a întors rezultatul, prin cinci puncte la rând, scor 7:6, după care a urmat o perioadă cu fluctuaţii în joc de ambele părţi. Lică a pus punct dubiilor, retezând speranţele oaspeţilor, care au arătat, încă o dată, mari probleme la capitolul moral, după ce echipa ploieşteană a reuşit să se desprindă la mai mult de trei puncte.
Astfel, gazdele au realizat o simplă formalitate, distanţându-se la scorul de 20:13, pentru a se impune cu 25:17, în final, pentru o victorie de trei puncte, aşa cum şi-ar fi dorit, în vederea menţinerii aproape de Steaua Bucureşti în clasament.