Liderul din prima ligă franceză, PSG, a pierdut primul meci al sezonului, scor 2-1, în deplasarea cu Strasbourg, din etapa a 16-a a Ligue 1. Nou-promovata a deschis scorul rapid prin Da Costa, care a înscris cu capul dintr-o centrare expediată de Lienard. „Împrumutatul” Mbappe a restabilit egalitatea înaintea pauzei. Neymar i-a pasat lui Rabiot în lateral, care a trimis în faţa porţii, unde a apărut atacantul în vârstă de 18 ani, care a împins balonul în poartă. Cu 25 de minute înainte de fluierul final, marcatorul primului gol, Da Costa, i-a pasat ideal lui Bahoken, care a scăpat singur cu Areola. Atacantul gazdelor a trimis puternic sub bara transversală, fără şansă pentru portarul lui PSG. PSG rămâne lider în Ligue 1, cu 41 de puncte, la zece puncte de Olympique Marseille, care se deplasează la Montpellier în această etapă. Lotul celor de la Strasbourg valorează 20 de milioane de euro, în timp ce lotul parizienilor valorează 648 de milioane. Numai Javier Pastore valorează 20 de milioane, cât întreg lotul celor de la Stasbourg.