Petrolistul Boldeşti – Axiopolis Cernavodă 1-2 (1-1)

Marian Dima

Stadion: “Viorel Mateianu”. Spectatori: circa 200. Au marcat: Alexandru Tudorie (35) / Gheorghe Andreescu (41), Denis Husein (86)
Petrolistul: L. Dinu – Lişiţă, C. Ionescu, D. Petre, M. Tudor – Micu (cpt), Puchea – Zamfir, C. Mihăiţă (70 Cernat), Tudorie (88 D. Badea) – M. Ene. Antrenor: Marian Ilie.
Axiopolis: Nanu – G. Rusu, Zaharia, Andreescu (cpt), Hristu – Beşleagă (46 D. Husein), Vieru, I. Gheorghe, N. Moise (46 Antip) – Moldoveanu (60 Zugravu) – A. Cristea (79 L. Gheorghe) . Antrenor: Ionel Melenco.
Avertismente: L. Gheorghe (80), Zugravu (85), Rusu (90), Nanu (90+2)
Avertisment: Marius Naidin – Lucian Tănase, Mihai Ionescu ()toţi din Piteşti). Observatori: Daniel Ţiclea (Buzău), Marius Bocăneală (Galaţi).
Jucătorul meciului: Gheorghe Andreescu (Axiopolis).

Petrolistul a pierdut al treilea meci consecutiv, din tot atâtea jucate în retur, şi şansele echipei lui Marian Ilie de a evita ultimul loc, dintre formaţiile rămase în competiţie încep să ţină, mai degrabă, de teorie, practica arătând că “Boldeştina” are mari probleme.
Un meci cu Axiopolis Cernavodă, pierdut “acasă”, reprezintă o mare problemă, când vrei să eviţi retrogradarea, pe teren, deoarece, în teorie, “Boldeştina” poate rămâne în acest eşalon “dacă are cu ce, financiar”, mult mai grav decât pierderea punctelor fiind că jocul elevilor lui Marian Ilie nu merge, pur şi simplu. Lipsă de inspiraţie, lipsă de soluţii, un grup care pare “consumat”, din multe puncte de vedere, jucători “under 19” modeşti, toate la un loc au dus la acest deznodământ – încă un eşec, împotriva unei grupări “fără pretenţii”, cei de la Axiopolis fiind şi ei miraţi de şansa acestei victorii.
Culmea, Petrolistul a avut şi avantaj pe tabelă, după golul lui Tudorie, care a “ratat” un şut, mai degrabă, mingea prinzând însă traiectoria perfectă, ciupind bara, apoi intrând în plasă, în min. 37, dar nu a ştiut să gestioneze momentul prielnic, primind imediat gol, la un corner, fundaşul oaspeţilor, Andreescu, ajungând la minge, pe “bara a doua”, şi profitând de marcajul “aproximativ” a împins mingea în poartă, pentru 1-1, în min. 41.
Boldeştenii au avut, în partea secundă, câteva ocazii bune de a “trage” punctele în dreptul lor, cea mai mare aparţinându-i lui Mihai Ene, care a scăpat singur cu portarul advers, dar mingea şi gazonul i-au “jucat o festă”, în momentul execuţiei, până la urmă oaspeţii fiind cei care au “dat lovitura”, pe final, Denis Husein – jucător talentat dar foarte capricios, reuşind, pe un contraatac, la capătul unei faze care a mers “şnur”, să dribleze inclusiv portarul, înainte de a marca golul care a consfinţit soarta partidei: 2-1 pentru Axiopolis!

Liga a III-a, Seria II, etapa 16, rezultate şi clasament

Metaloglobus Bucureşti – Delta Dobrogea Tulcea 1-1
George Caramalău (61) / Claudiu Dragu (48)
Dinamo Bucureşti II – Înainte Modelu 2-1
Daniel Popa (21, 41) / Vasile Bucă (40)
AFC Astra II – Unirea Slobozia 2-1
Valentin Gheorghe (50), Marius Şumudică jr. (83) / Constantin Toma (21 – pen.)
Viitorul Domneşti – SC Popeşti Leordeni 1-0
Bogdan Barbu (33)
Petrolistul Boldeşti –
Axiopolis Sport Cernavodă 1-2
Alexandru Tudorie (35) / Gheorghe Andreescu (41), Denis Husein (86)
CS Tunari – CSM Olteniţa 1-0
Fl. Iordache (70)
Viitorul Constanţa II – Arsenal Malu 3-0
Echipa Arsenal Malu s-a retras din campionat în pauza de iarnă şi va pierde la „masa verde” toate meciurile din retur.

1 Metaloglobus Buc. 16 13 3 0 35-15 42 15
2 CS Tunari 16 8 5 3 23-19 29 5
3 Viitorul Constanţa II 16 8 3 5 32-20 27 3
4 Unirea Slobozia 16 8 3 5 29-19 27 6
5 Viitorul Domneşti 16 8 1 7 25-18 25 1
6 AFC Astra II 16 7 4 5 25-21 25 1
7 Dinamo Bucureşti II 16 5 8 3 30-22 23 -4
8 SC Popeşti Leordeni 16 6 5 5 25-20 23 -1
9 Delta Dobrogea Tulcea 16 7 3 6 31-30 22 0
10 Axiopolis Sport Cern. 16 5 5 6 27-29 20 -4
11 CSM Olteniţa 16 5 3 8 24-25 18 -6
12 Înainte Modelu 16 3 6 7 37-37 15 -9
13 Petrolistul Boldeşti 16 4 1 11 23-31 13 -11
14 Arsenal Malu 16 0 0 16 10-70 0 -21

Etapa viitoare: 24-24 martie: CSM Olteniţa – Astra 2, CS Popeşti Leordeni – Petrolistul Boldeşti, Delta Tulcea – Dinamo II, Înainte Modelu – Viitorul Domneşti, Axiopolis Cernavodă – CS Tunari, Arsenal Malu – Metaloglobus 0-3.

• Meciul Unirea Slobozia – Viitorul II este amânat.