Echipa Manchester City a urcat pe locul al doilea în clasamentul campionatului de fotbal al Angliei, în urma victoriei cu 2-0 înregistrate luni seara pe terenul formației Bournemouth, în ultimul meci al etapei a 25-a din Premier League.
Elevii antrenorului spaniol Pep Guardiola au deschis scorul în prima repriză, prin Raheem Sterling (min. 29), rezultatul final fiind stabilit în partea secundă a jocului, în urma autogolului lui Tyrone Mings (min. 69). Grație acestui succes, Manchester City le-a depășit în clasament pe Tottenham Hotspur și Arsenal Londra, apropiindu-se la opt puncte de liderul Chelsea. Bucuria victoriei „cetățenilor” a fost umbrită, însă, de accidentarea brazilianului Gabriel Jesus, înlocuit de Guardiola cu Sergio Aguero după numai 15 minute de joc din cauza unei leziuni la piciorul drept, argentinianul fiind autorul șutului care a dus la autogolul lui Mings.

Rezultate:
Sâmbătă
FC Liverpool – Tottenham Hotspur 2-0
A marcat: Sadio Mane 16, 18.
West Ham United – West Bromwich Albion 2-2
Au marcat: Sofiane Feghouli 63, Manuel Lanzini 86, respectiv Nacer Chadli 6, Gareth McAuley 90+3.
Manchester United – Watford 2-0
Au marcat: Juan Mata 32, Anthony Martial 60.
Middlesbrough – Everton 0-0
Stoke City – Crystal Palace 1-0
A marcat: Joe Allen 67.
Sunderland – Southampton 0-4
Au marcat: Manolo Gabbiadini 30, 45, Jason Denayer 88 – autogol, Shane Long 90+2.
Fundașul Florin Gardoș a fost rezervă la Southampton.
Arsenal Londra – Hull City 2-0
A marcat: Alexis Sanchez 34, 90+3 – penalty.
Cartonaș roșu: Sam Clucas (Hull) 90+1.
Duminică
Swansea City – Leicester City 2-0
Burnley – Chelsea Londra 1-1
Au marcat: Robbie Brady 24, respectiv Pedro 7.
Luni
Bournemouth – Manchester City 0-2
Au marcat: Raheem Sterling 29, Tyrone Mings 69 – autogol.
Clasament: 1. Chelsea – 60 puncte, 2. Manchester City – 52 puncte, 3. Tottenham – 50 puncte (+28), 4. Arsenal – 50 puncte (+26), 5. FC Liverpool – 49 puncte (+24), 6. Manchester United – 48 puncte, 7. Everton – 41 puncte etc.