Reuşită senzaţională pentru Messi

Lionel Messi a marcat un super-gol pentru naţionala Argentinei în meciul câştigat cu 3-0 în faţa Columbiei, în preliminariile Campionatului Mondial din Rusia. Messi a deschis scorul în minutul 10 în meciul contra Columbiei, jucat la San Juan, el transformând impecabil o lovitură liberă de la aproape 25 de metri. 13 minute mai târziu, starul naţionalei Argentinei a centrat perfect pentru Lucas Pratto, care a dus scorul la 2-0.Scorul final, 3-0, a fost stabilit de Angel Di Maria, care a punctat în minutul 84, tot din pasa lui Messi. În urma acestei victorii, Argentina a urcat pe locul 5 în clasamentul zonei sud-americane de calificare la CM 2018, acesta fiind loc de baraj pentru accederea la turneul final din Rusia.

Astăzi, o nouă confruntare pentru câştigarea titlului mondial la şah

Magnus Carlsen (Norvegia) şi Serghei Kariakin (Rusia – challengerul oficial) au remizat şi în a patra partidă contând pentru titlul mondial la şah, după cum a informat, ieri, site-ul oficial al competiţiei. Meciul s-a terminat nedecis după 94 de mutări. A fost rândul lui Serghei Kariakin să joace cu piesele albe într-o partidă denumită de teoreticienii jocului cu 64 de pătrate „spaniola închisă”. În a doua partidă la rând, Magnus Carlsen a avut avantaj de poziţie pe tabla de şah, dar nu a reuşit, în final, să îl concretizeze, pentru că Serghei Kariakin a făcut din nou dovada că este un foarte bun apărător. Ieri a fost programată a doua zi de pauză. Meciul va fi reluat astăzi, cu partida numărul cinci, în care campionul mondial va avea avantajul de debut al pieselor albe.După primele trei partide, scorul a fost egal 2-2. Meciul va avea loc pe parcursul a 12 partide, fiind declarat câştigător primul care atinge cota de 6,5 puncte. În caz de egalitate, vor avea loc partide de departajare.