Rapid CFR Suceava – Petrolul Ploieşti 2-3 (0-1)

Stadion: „Municipal” – Botoşani. Spectatori: circa 3500. Au marcat: Matei (57), Sumanariu (69) / Ipsa (27), Velescu (58 autogol), Haddad (60)
Rapid: Roheţki – D. Bălan, Ferariu, Velescu, Semeghin (cpt.) – Sfrijan, G. Apostol, Sumanariu – M. Matei, M. Negru (55 Golofca), Marinkovici (75 Burcea).
Antrenor: Bogdan Tudoreanu
Petrolul: Bolboaşă – Peteleu (67 Alcenat), Ipsa, Satli, Beţa – Hadad (78 Filip), Marinescu (cpt.) – Priso, Albin, Nepomuceno – Pastorini (46 N’Koy).
Antrenor: Gheorghe Mulţescu
Avertismente: Semeghin (74), Ferariu (87) / Beţa (41 şi 90), Bolboaşă (90+3)
Eliminare: Beţa (90).
Au arbitrat: Iulian Călin (Piteşti) – Sebastian Stoianof (Constanţa). George Neacşu (Câmpulung). Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila), Daniel Scânteie (Bacău).
Jucătorul meciului: Laurenţiu Marinescu.

Petrolul a trecut în „sferturile” Cupei României, după ce a învins, la Botoşani, pe Rapid CFR Suceava, cu o victorie „bifată”, pe o ceaţă deasă, care a şi dus la
întârzierea meciului cu câteva minute, la capătul unui joc destul de încâlcit, în care s-a văzut că unele dintre rezervele Petrolului sunt foarte departe de nivelul titularilor.
Antrenorul Gheorghe Mulţescu a menajat câţiva dintre titularii obişnuiţi, Pecanha, Alcenat, Geraldo, De Lucas, Teixeira, Astafei sau Tamuz fiind doar rezerve, sau lăsaţi la Ploieşti la „refacere”, dar, chiar şi aşa, problema învingătoarei nu s-a pus decât pentru… 1 minut! Adică în intervalul dintre minutele 57 şi 58, când, mai întâi, Matei a egalat pentru moldoveni, după ce a trecut ca prin „brânză” prin defensiva Petrolului, apoi, Velescu a deviat în propria poartă şutul-centrare a lui Priso, Petrolul revenind în avantaj!
Ipsa deschisese scorul, în min. 27, când, după un corner executat de Marinescu, mingea a a trecut prin careul mic, de unde fundaşul central a împins balonul, cu capul, în plasă.
După egalarea lui Matei (min. 57, 1-1), Petrolul s-a „trezit” repede şi a tranşat soarta calificării în doar câteva minute, după autogolul lui Velescu (min. 58), debutantul Hadad marcând pentru 3-1, cu un şut din 12 metri, plasat, în stânga portarului Roheţki (min. 60). Sucevenii s-au „chinuit” pentru a reintra în joc, reuşind golul care să le dea speranţe prin Sumanariu (min. 69, 2-3, acesta reluând în plasă o minge respinsă greşit de Ipsa, după centrarea lui Golofca), dar acesta a fost „maximul” pentru moldoveni, care au încercat „marea lovitură”, să ducă meciul în prelungiri, fără succes, părăsind, însă, cu fruntea sus, competiţia pe care găzarii o continuă, confirmând calculele hârtiei.